Budoucností je vodík a biometan, bez zemního plynu se však neobejdeme

on

|

views

and

comments

Slovenské plynárenské podniky intenzivně pracují na dekarbonizaci a rozpracovaných mají několik projektů na výrobu a distribuci vodíku či biometanu. Bez zemního plynu se však v příštích desetiletích neobejdeme, shodli se v pátek na konferenci Energofórum zástupci plynaře.

„Plyn se nedá nahradit jen tak ze dne na den. Není šance nahradit celkový objem biometanem, „řekl Rastislav Němec, ředitel divize rozvoje podnikání Slovenského plynárenského průmyslu (SPP). Na náhradu energie plynu elektřinou podle Němce v současnosti chybí zdroje. „Věřím tomu, že plyn i ve správném mixu s biometanem a do budoucna s vodíkem zde bude ještě daleko po nás,“ dodal.

Vedoucí odboru strategie a rozvoje aktiv SPP – Distribuce Peter demence si myslí, že náhrada zemního plynu jinými zdroji energie je otázkou nejméně několika desetiletí. Slovensko vzhledem ke svému energetickému mixu a rozvinuté plynové infrastruktuře nepatří podle demence k zemím, kde by nahrazení plynu mělo být bezproblémové. Například kompletní záměna ostatních zdrojů energie elektřinou v rodinném domě, by si totiž vyžádalo čtyřnásobné zvýšení její současné spotřeby.

I když plynaři se zemním plynem stále počítají, slovenské plynárenské společnosti intenzivně pracují na jeho částečné náhradě jinými zdroji energie, jako jsou vodík či biometan. SPP – Distribuce by v rámci projektu H2PILOT měla v jedné obci vyzkoušet přidávání až do 20% vodíku do zemního plynu už v příštím roce. SPP se zase v projektu Smart Hydra zabývá vybudování nových a integrací současných OZE a výstavbu elektrolyzérů na výrobu vodíku či plány na výstavbu vodíkových čerpacích stanic. Na přepravu směsi zemního plynu a vodíku se připravuje také společnost Eustream.

Jednou z dalších možností náhrady zemního plynu je biometan, což je vlastně vyčištěn bioplyn z bioplynových stanic. Podle demence je reálné připojit do plynárenské sítě 34 současných bioplynových stanic, což by zajistilo kolem 60 milionů metrů krychlových (m3) biometanu ročně. Potenciální by se z biomethanem dala nahradit asi desetina spotřeby plynu na Slovensku. Podmínkou je však využití biologicky rozložitelného komunálního odpadu, které by mohlo přinést dalších 60 milionů m3, využití kuchyňského a restauračního odpadu 40 milionů m3 a zpracování exkrementů hospodářských zvířat má potenciál přinést dalších 200 milionů m3 biometanu ročně.

Share this
Tags

Must-read

Nejlepší investice 2022: Praktické tipy, do čeho investovat

Pokud chcete začít s investováním, či hledáte ty nejlepší investice, vyplatí se využít praktických nástrojů. Ty vám investování zjednoduší, všechny důležité informace budete mít...

Na jaké věci myslet při investování

Ekonomická situace posledních týdnů mnohé z nás nutí přemýšlet o tom, jak nejlépe ochránit úspory před vysokou inflací. Lidé zjišťují, že uchovávat peníze „pod...

Telč a jeho okolí nabízí příjemně strávenou letní dovolenou či prodloužený víkend

Město je známé především díky svému historickému náměstí, kterému se přezdívá Moravské Benátky. A z jakého důvodu? Protože je lemováno gotickými a renesančními domy...
spot_img

Recent articles

More like this