Velké štěstí: Co víme o tom, jak výhra v loterii dokáže změnit život

on

|

views

and

comments

Nattavudh Powdthavee je profesor behaviorálních věd na University of Warwick. Svou kariéru zasvětil zkoumání toho, jak naše štěstí a pohoda mohou ovlivnit životní změny, rozhodnutí. Jako vítězství v loterii může potenciálně změnit životy lidí. Tvrdí, že výhra mírného množství peněz v loterii má vliv na to, kým jsme, jak míjíme své peníze a co chceme dělat se svým životem. V různých studiích s kolegy zjistil, že výhra více než 500 eur způsobuje, že lidé jsou mnohem více pravicoví a méně rovnostářské, častěji přecházejí na soukromé zdravotní pojištění a stanou se samostatně výdělečně činnými osobami.

Důkazy o tom, zda výhra v loterii udělá radost, jsou trochu smíšené. Ekonomové Andrew Oswald a Jonathan Gardner a později ekonomové Benedicte Apouey a Andrew Clark, použili britskou vzorek více než 16 000 výherců v loterii s průměrnou výhrou několik tisíc liber a uvedli, že dva a další roky se objevily velké a pozitivní efekty bohatství na duševní zdraví vítězů . Nicméně, novější studie z Dutch Postcode Lottery se zaměřením na větší výhry s mediánem 22 500 USD, i když s menší velikostí vzorku vítězů vůči britské studii (223 lidí) zjistili jen málo důkazů, že by výhra v loterii měla dopad na spokojenost lidí statisticky významným způsobem.

Většina těchto předchozích studií se zabývala účinky výhry několik tisíc dolarů v loterii, jak je to však s vítězi, kteří si odnesli mnohem větší částky?

Až donedávna nebyly k dispozici údaje o velkých vítězích loterie, aby to postačovalo na smysluplnou studiu účinků. Lidé, kteří vyhráli v loterii více než 100 000 USD se zpravidla neúčastní národních reprezentativních průzkumech, protože v náhodně vybrané domácnosti je jejich zastoupení minimálně. To také znamená, že jakékoli předchozí studie, které se pokoušeli odhadnout psychologické důsledky velkých výher v loterii, by měly příliš malou velikost vzorku na to, aby byly veškeré statistické zjištění přesvědčivé.

Velké štěstí: Co víme o tom, jak výhra v loterii dokáže změnit život

Ve snaze vyřešit tento problém jednou provždy se tři ekonomové, Erik Lindqvist, Robert Östling a David Cesarini, rozhodli pro dosud jednu z největších studií dlouhodobých účinků velkých výher v loteriích na psychickou pohodu jedince. Při průměrné výhře 106 000 USD a velikosti vzorku více než 2 500 výherců ve Švédské loterii zjistili, že celková životní spokojenost velkých vítězů je výrazně vyšší než u malých vítězů a nevýhercov s podobnými charakteristikami. To přetrvává více než pět let po vítězství.

Životní spokojenost je součástí celkového hodnocení toho, jak se člověk dívá na svůj život. Není to blahobyt z pozitivních emocí, které zažíváme každý den. Švédská studie našla jen málo důkazů o tom, že výhra velkého množství peněz v loterii měla významný vliv na to, že by byly výhrecovia šťastnější, což je obdoba pocitu blaha z pozitivních emocí. Také zjistili, že velké výhry v loterii podstatně nezlepšují současné duševní zdraví lidí.

Výsledky jsou v souladu se studií ekonomů oceněných Nobelovou cenou Danielem Kahneman a Angus Deaton, která ukázala, že za hranicí 75 000 USD životní spokojenost nadále roste s příjmem, zatímco míra pocitu štěstí a duševní pohoda ne.

Kromě toho ve švédské loterijní studii neexistoval žádný důkaz o tom, že výhra 100 000 USD výrazně zlepšila spokojenost lidí se zdravím, vztahy, bydlením, sousedstvím a společností.

Důkazy z těchto studií naznačují, že velký výhra, tedy sto tisíc eur, by významně a udržitelně zlepšila způsob, jakým uvažujeme o svých financích ao tom, jak se náš život bude vyvíjet v dlouhodobém horizontu, ale je méně pravděpodobné, že se náš každodenní život bude vnímat jako lepší., příjemnější.

Pro většinu z nás se naše sny o velkém vítězství v loterii nikdy nenaplní. Ale už jen pocit, že máme v osudí dva losy, nám může přinést vřelý, vzrušující pocit očekávání, zatímco čekáme na losování výherců z tohoto týdne. Psychologové to označují jako efekt „nech mě snít“. Už jen tento důvod by mohl být dost dobrý na to, abychom pokračovali ve hře.

Share this
Tags

Must-read

Jakou cestou se vydat, pokud chceme začít investovat?

Investování představuje cestu k dosažení finanční jistoty. Pro začátečníky ale může svět investic působit jako velmi matoucí a překvapivě složitý. Pokud se tedy chystáte...

Jak spořit na krátkodobé cíle a jak na ty dlouhodobé?

Už Benjamin Franklin říkal, že každá ušetřená koruna je vydělaná koruna. Nám maminka vždycky říkala, že „kdo šetří, má za tři“. Ovšem jakékoliv šetření...

Nejlepší investice 2022: Praktické tipy, do čeho investovat

Pokud chcete začít s investováním, či hledáte ty nejlepší investice, vyplatí se využít praktických nástrojů. Ty vám investování zjednoduší, všechny důležité informace budete mít...
spot_img

Recent articles

More like this