Velké štěstí: Co víme o tom, jak výhra v loterii dokáže změnit život

on

|

views

and

comments

Nattavudh Powdthavee je profesor behaviorálních věd na University of Warwick. Svou kariéru zasvětil zkoumání toho, jak naše štěstí a pohoda mohou ovlivnit životní změny, rozhodnutí. Jako vítězství v loterii může potenciálně změnit životy lidí. Tvrdí, že výhra mírného množství peněz v loterii má vliv na to, kým jsme, jak míjíme své peníze a co chceme dělat se svým životem. V různých studiích s kolegy zjistil, že výhra více než 500 eur způsobuje, že lidé jsou mnohem více pravicoví a méně rovnostářské, častěji přecházejí na soukromé zdravotní pojištění a stanou se samostatně výdělečně činnými osobami.

Důkazy o tom, zda výhra v loterii udělá radost, jsou trochu smíšené. Ekonomové Andrew Oswald a Jonathan Gardner a později ekonomové Benedicte Apouey a Andrew Clark, použili britskou vzorek více než 16 000 výherců v loterii s průměrnou výhrou několik tisíc liber a uvedli, že dva a další roky se objevily velké a pozitivní efekty bohatství na duševní zdraví vítězů . Nicméně, novější studie z Dutch Postcode Lottery se zaměřením na větší výhry s mediánem 22 500 USD, i když s menší velikostí vzorku vítězů vůči britské studii (223 lidí) zjistili jen málo důkazů, že by výhra v loterii měla dopad na spokojenost lidí statisticky významným způsobem.

Většina těchto předchozích studií se zabývala účinky výhry několik tisíc dolarů v loterii, jak je to však s vítězi, kteří si odnesli mnohem větší částky?

Až donedávna nebyly k dispozici údaje o velkých vítězích loterie, aby to postačovalo na smysluplnou studiu účinků. Lidé, kteří vyhráli v loterii více než 100 000 USD se zpravidla neúčastní národních reprezentativních průzkumech, protože v náhodně vybrané domácnosti je jejich zastoupení minimálně. To také znamená, že jakékoli předchozí studie, které se pokoušeli odhadnout psychologické důsledky velkých výher v loterii, by měly příliš malou velikost vzorku na to, aby byly veškeré statistické zjištění přesvědčivé.

Velké štěstí: Co víme o tom, jak výhra v loterii dokáže změnit život

Ve snaze vyřešit tento problém jednou provždy se tři ekonomové, Erik Lindqvist, Robert Östling a David Cesarini, rozhodli pro dosud jednu z největších studií dlouhodobých účinků velkých výher v loteriích na psychickou pohodu jedince. Při průměrné výhře 106 000 USD a velikosti vzorku více než 2 500 výherců ve Švédské loterii zjistili, že celková životní spokojenost velkých vítězů je výrazně vyšší než u malých vítězů a nevýhercov s podobnými charakteristikami. To přetrvává více než pět let po vítězství.

Životní spokojenost je součástí celkového hodnocení toho, jak se člověk dívá na svůj život. Není to blahobyt z pozitivních emocí, které zažíváme každý den. Švédská studie našla jen málo důkazů o tom, že výhra velkého množství peněz v loterii měla významný vliv na to, že by byly výhrecovia šťastnější, což je obdoba pocitu blaha z pozitivních emocí. Také zjistili, že velké výhry v loterii podstatně nezlepšují současné duševní zdraví lidí.

Výsledky jsou v souladu se studií ekonomů oceněných Nobelovou cenou Danielem Kahneman a Angus Deaton, která ukázala, že za hranicí 75 000 USD životní spokojenost nadále roste s příjmem, zatímco míra pocitu štěstí a duševní pohoda ne.

Kromě toho ve švédské loterijní studii neexistoval žádný důkaz o tom, že výhra 100 000 USD výrazně zlepšila spokojenost lidí se zdravím, vztahy, bydlením, sousedstvím a společností.

Důkazy z těchto studií naznačují, že velký výhra, tedy sto tisíc eur, by významně a udržitelně zlepšila způsob, jakým uvažujeme o svých financích ao tom, jak se náš život bude vyvíjet v dlouhodobém horizontu, ale je méně pravděpodobné, že se náš každodenní život bude vnímat jako lepší., příjemnější.

Pro většinu z nás se naše sny o velkém vítězství v loterii nikdy nenaplní. Ale už jen pocit, že máme v osudí dva losy, nám může přinést vřelý, vzrušující pocit očekávání, zatímco čekáme na losování výherců z tohoto týdne. Psychologové to označují jako efekt „nech mě snít“. Už jen tento důvod by mohl být dost dobrý na to, abychom pokračovali ve hře.

Share this
Tags

Must-read

Nejlepší investice 2022: Praktické tipy, do čeho investovat

Pokud chcete začít s investováním, či hledáte ty nejlepší investice, vyplatí se využít praktických nástrojů. Ty vám investování zjednoduší, všechny důležité informace budete mít...

Na jaké věci myslet při investování

Ekonomická situace posledních týdnů mnohé z nás nutí přemýšlet o tom, jak nejlépe ochránit úspory před vysokou inflací. Lidé zjišťují, že uchovávat peníze „pod...

Telč a jeho okolí nabízí příjemně strávenou letní dovolenou či prodloužený víkend

Město je známé především díky svému historickému náměstí, kterému se přezdívá Moravské Benátky. A z jakého důvodu? Protože je lemováno gotickými a renesančními domy...
spot_img

Recent articles

More like this