Soukromý sektor eurozóny zaznamenal v říjnu nejslabší růst za šest měsíců

on

|

views

and

comments

Uvedla to v pátek společnost IHS Markit, která zveřejnila rychlý odhad. Důvodem jsou zvyšující se náklady firem v důsledku přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích, navíc, na dominantní sektor služeb opět tlačí zhoršující se pandemická situace.

Složený index nákupních manažerů IHS Markit, který zahrnuje výrobní sektor i sektor služeb, dosáhl v eurozóně v říjnu 54,3 bodu oproti zářijové úrovni 56,2 bodu. Stále to znamená růst aktivity v sektoru, neboť růst od poklesu odděluje hranice 50 bodů, říjnová hodnota je však nejnižší od dubna.

Údaj zaostal i za odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti počítali s mírnějším zpomalením aktivity v soukromém sektoru, přičemž index odhadovali na úrovni 55,2 bodu.

Výraznější zpomalení zaznamenal zejména sektor služeb. Příslušný index nákupních manažerů dosáhl v říjnu 54,7 bodu, zatímco v září činil 56,4 bodu. Je to nejnižší hodnota indexu od dubna, přičemž analytici počítali s jeho poklesem pouze na 55,5 bodu.

Klesl i index nákupních manažerů pro výrobní sektor, i když pouze minimální, a aktivita v tomto sektoru se stále drží na vysoké úrovni. Index dosáhl v říjnu 58,5 bodu oproti zářijové úrovni 58,6 bodu. Mínusem je dílčí index produkce. Ten klesl v říjnu z 55,6 na 53,2 bodu, což je nejnižší úroveň od června 2020.

Share this
Tags

Must-read

Nejlepší investice 2022: Praktické tipy, do čeho investovat

Pokud chcete začít s investováním, či hledáte ty nejlepší investice, vyplatí se využít praktických nástrojů. Ty vám investování zjednoduší, všechny důležité informace budete mít...

Na jaké věci myslet při investování

Ekonomická situace posledních týdnů mnohé z nás nutí přemýšlet o tom, jak nejlépe ochránit úspory před vysokou inflací. Lidé zjišťují, že uchovávat peníze „pod...

Telč a jeho okolí nabízí příjemně strávenou letní dovolenou či prodloužený víkend

Město je známé především díky svému historickému náměstí, kterému se přezdívá Moravské Benátky. A z jakého důvodu? Protože je lemováno gotickými a renesančními domy...
spot_img

Recent articles

More like this