Soukromý sektor eurozóny zaznamenal v říjnu nejslabší růst za šest měsíců

on

|

views

and

comments

Uvedla to v pátek společnost IHS Markit, která zveřejnila rychlý odhad. Důvodem jsou zvyšující se náklady firem v důsledku přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích, navíc, na dominantní sektor služeb opět tlačí zhoršující se pandemická situace.

Složený index nákupních manažerů IHS Markit, který zahrnuje výrobní sektor i sektor služeb, dosáhl v eurozóně v říjnu 54,3 bodu oproti zářijové úrovni 56,2 bodu. Stále to znamená růst aktivity v sektoru, neboť růst od poklesu odděluje hranice 50 bodů, říjnová hodnota je však nejnižší od dubna.

Údaj zaostal i za odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti počítali s mírnějším zpomalením aktivity v soukromém sektoru, přičemž index odhadovali na úrovni 55,2 bodu.

Výraznější zpomalení zaznamenal zejména sektor služeb. Příslušný index nákupních manažerů dosáhl v říjnu 54,7 bodu, zatímco v září činil 56,4 bodu. Je to nejnižší hodnota indexu od dubna, přičemž analytici počítali s jeho poklesem pouze na 55,5 bodu.

Klesl i index nákupních manažerů pro výrobní sektor, i když pouze minimální, a aktivita v tomto sektoru se stále drží na vysoké úrovni. Index dosáhl v říjnu 58,5 bodu oproti zářijové úrovni 58,6 bodu. Mínusem je dílčí index produkce. Ten klesl v říjnu z 55,6 na 53,2 bodu, což je nejnižší úroveň od června 2020.

Share this
Tags

Must-read

Jakou cestou se vydat, pokud chceme začít investovat?

Investování představuje cestu k dosažení finanční jistoty. Pro začátečníky ale může svět investic působit jako velmi matoucí a překvapivě složitý. Pokud se tedy chystáte...

Jak spořit na krátkodobé cíle a jak na ty dlouhodobé?

Už Benjamin Franklin říkal, že každá ušetřená koruna je vydělaná koruna. Nám maminka vždycky říkala, že „kdo šetří, má za tři“. Ovšem jakékoliv šetření...

Nejlepší investice 2022: Praktické tipy, do čeho investovat

Pokud chcete začít s investováním, či hledáte ty nejlepší investice, vyplatí se využít praktických nástrojů. Ty vám investování zjednoduší, všechny důležité informace budete mít...
spot_img

Recent articles

More like this