Růst cen bytů se v září zastavil, je za tím i rychlý prodej novostaveb

on

|

views

and

comments

Ve třetím čtvrtletí se růst cen bytů na Slovensku výrazně zpomalil, v některých regionech můžeme vidět i mírný pokles. Důvodem je nejen vliv pandemie na realitní trh, ale hlavně fakt, že dražší byty v novostavbách se z prodeje rychle vytrácejí a průměr cen tak klesá. Tento trend vidíme iu rekreačních nemovitostech.

Podle údajů realitního portálu Nehnuteľnosti.sk se dlouhodobý turbulentní růst cen bytů na podzim zastavil. Nejvýrazněji to můžeme pozorovat na segmentu 2-pokojových bytů, kde ceny v některých okrajových částech (Košice III a IV), ale i v silných krajských městech (Trnava, Nitra) mírně klesají. Trend se dotkl i Prešova, Trenčína a některých částí Bratislavy, i když zatím statisticky minimální. „Mírný pokles absolutních cen bytů ovlivňuje velký zájem o byty v novostavbách. Ty se rychle vyprodávají a v nabídce zůstávají spíše starší byty v nižší hodnotě, což snižuje průměrnou cenu v regionu, „vysvětlují analytici portálu Nehnuteľnosti.sk.

Zpomalení cen je velmi relativní, neboť v posledním období byl růst cen opravdu dynamický. Jen ve srovnání se stejným obdobím minulého roku 2019 jsou v Bratislavě v průměru vyšší o 8,3%, v Košicích o 13,6% a v ostatních krajských městech o 11,7%. Navíc centra metropolí západu i východu si již tradičně drží specifickou pozici a ceny bytů v nich stále rostou. V Bratislavě I se ceny 2-izbákov za poslední čtvrtletí zvýšily o 9,3%, v centru Košic o ​​0,4%.

Při 3-pokojových bytech je situace poněkud rozdílná. Zaznamenané poklesy cen byly jen minimálně (0,8 – 2,7%) a to jen v některých lokalitách. Ve většině regionů mají stále stoupající charakter, i když pomalejší. Kromě nejlukrativnějších částí (Bratislava I, Košice I) stouply ceny větších bytů výrazněji iv Bratislavě III (10%) a Prešově (9,6%). I zde je ve většině regionů příčinou stagnace, podobně jako u 2-pokojových, důvodem vyprodání novostaveb. „S nástupem druhé vlny pandemie se může situace změnit, zatím je však zájem o 3-pokojové byty stále nadstandardní,“ dodávají analytici Nehnuteľnosti.sk.

Zatímco ve druhém čtvrtletí během první vlny koronakrízy nastal v prodeji bytů výrazný útlum, zájem o rekreační nemovitosti výrazně stoupl, což se projevilo i na jejich cenách. Ty vrostly meziročně o 15,6% a čtvrtletně o téměř 6%, přičemž průměr nejvíce potáhl Prešovský kraj s Vysokými Tatrami (+ 14,8%), Ústecký (+ 10,2%) a Středočeský kraj (+ 9,5%) . Nárůst jsme zaznamenali i v počtu, za tři čtvrtě roku se prodávalo o 25% chat a chalup více, než za celý rok 2019. Do statistiky byly vybrány rekreační nemovitosti s podlahovou plochou od 80 m2 – 150 m2 as pozemkem do 500 m2, tedy standardní rodinné chaty. „Během první vlny stoupl zájem lidí o koupi zahrad či chalup. Poptávka byla především u lidí z větších měst, mnozí z nich vyhledávali únik v čase prvního lockdownu. Ve druhém čtvrtletí byla nabídka nižší než poptávka, takže se dobře prodávaly i dražší a nové objekty, „říkají analytici.

Na konci září se však situace poněkud změnila. Po uvolnění pandemických opatření a koncem dovolenkové sezóny poptávka mírně klesl a s ním se zpomalil i růst cen, v slovenském průměru klesl o 0,4%. Ceny menších rekreačních nemovitostí stále rostly v Nitranském (+ 6,2%) a Žilinském kraji (+ 4,2%), v Trnavském a Prešovském kraji však vidět klesající trend. Analytici očekávají oživení tohoto segmentu v druhé vlně pandemie a s příchodem lyžařské sezóny.

Share this
Tags

Must-read

Jakou cestou se vydat, pokud chceme začít investovat?

Investování představuje cestu k dosažení finanční jistoty. Pro začátečníky ale může svět investic působit jako velmi matoucí a překvapivě složitý. Pokud se tedy chystáte...

Jak spořit na krátkodobé cíle a jak na ty dlouhodobé?

Už Benjamin Franklin říkal, že každá ušetřená koruna je vydělaná koruna. Nám maminka vždycky říkala, že „kdo šetří, má za tři“. Ovšem jakékoliv šetření...

Nejlepší investice 2022: Praktické tipy, do čeho investovat

Pokud chcete začít s investováním, či hledáte ty nejlepší investice, vyplatí se využít praktických nástrojů. Ty vám investování zjednoduší, všechny důležité informace budete mít...
spot_img

Recent articles

More like this