Růst aktivity v britském soukromém sektoru se v říjnu zrychlil

on

|

views

and

comments

Růst aktivity v britském soukromém sektoru se v říjnu nečekaně zrychlil, i přes prudkému zvýšení nákladů a smíšeným signálem od spotřebitelů. Ukázaly to v pátek předběžné údaje společností IHS Markit a Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS).

Podle rychlého odhadu se kombinovaný index nákupních manažerů (PMI) z britského soukromého sektoru v říjnu 2021 zvýšil na 56,8 bodu ze zářijových 54,9 bodu. Překonal tak odhady ekonomů, kteří očekávali, že klesne na 54 bodů.

Nejnovější údaje o překvapivém zrychlení aktivity v soukromém sektoru Spojeného království, přesto, že firmy i spotřebitelé čelí stoupajícím výdajům, by mohly zlákat centrální banku Bank of England (BoE), aby poprvé od začátku pandemie nového koronavirus zvýšila úrokové sazby.

Průzkum dále odhalil, že motorem růstu celkové aktivity byl zejména dominantní sektor služeb. Jeho PMI v říjnu stoupl na 58 bodů z 55,4 bodu v září, což je největší hodnota za tři měsíce.

I výrobní sektor v říjnu nabral tempo a jeho PMI stoupl na 57,7 z 57,1 bodu v září, i když toto odvětví potýká s nedostatkem dodávek.

Tempo tvorby pracovních míst se přiblížilo k srpnovému rekordnímu maximu, přičemž respondenti v průzkumu často poukazovali na problémy s hledáním lidí na obsazení volných míst. V oblasti cen vstupní a výstupní ceny rekordně vzrostly.

Vzhledem k tomu, že inflace brzy dosáhne více než dvojnásobek dvouprocentního cíle BoE, očekává se, že banka brzy zvýší úroky.

Konfederace britského průmyslu ve čtvrtek (21. 10.) uvedla, že výrobci zvýšili ceny nejvíce od roku 1980, vzhledem k strmý růst nákladů a nedostatek pracovní síly.

Share this
Tags

Must-read

Prodej firem aneb jak nenaletět podvodníkům?

Na internetu se v posledních několika letech objevuje spousta na první pohled výhodných nabídek na koupi již založených obchodních společností. Pro potenciální podnikatele s dostatkem kapitálu...

Ceny ropy klesly, cena Brentu sklouzla k 84 USD za barel

Ceny ropy zaznamenaly v pátek pokles, přičemž cena ropy Brent sklouzla k hranici 84 USD za barel (159 litrů). Trhy tak reagovaly na snížení...

Motoristům se zvýšily ceny všech pohonných látek

Motoristům se v 41. týdnu letošního roku zvýšily ceny všech pohonných látek. Informoval o tom v pátek Statistický úřad (SÚ) SR. "Vývoj spotřebitelských cen pohonných...
spot_img

Recent articles

More like this