Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu výrazněji, než se čekalo

on

|

views

and

comments

Ruská centrální banka zvýšila v pátek svou klíčovou úrokovou sazbu, přičemž její zvýšení bylo výraznější, než se čekalo. Zatímco se předpokládalo zvýšení sazby o 50 bazických bodů, centrální banka ji posunula nahoru až o 75 bazických bodů. Navíc naznačila, že v dalším období může v tomto trendu pokračovat.

Národní banka Ruska v pátek informovala, že hlavní úrokovou sazbu zvýšila na 7,50%. Je to již šesté zvýšení klíčové úrokové sazby v tomto roce, přičemž předtím tak učinila na předchozím zasedání v září. Tehdy ji posunula nahoru o 25 bazických bodů na 6,75%.

Důvod je stále stejný, a to prudké zrychlování inflace. Jako banka informovala, inflace v Rusku zrychlila k 18. říjnu na 7,8%. To je nejvyšší úroveň od roku 2016.

Vzhledem k vysokému růstu spotřebitelských cen analytici se zvýšením hlavní sazby počítali, ne však v takovém rozsahu. Očekávali, že centrální banka zvýší sazbu maximálně na 7,25%.

Banka navíc uvedla, že ve zvyšování hlavní sazby může pokračovat dál. „Pokud se situace bude vyvíjet v souladu se základní prognózou, centrální banka nevylučuje další zvýšení klíčové úrokové sazby na následujících zasedáních,“ uvedla v oficiálním oznámení. Zopakovala tak své vyjádření před měsíce. Následující zasedání je naplánováno na 17. prosince.

Banka navíc revidovala svou letošní inflační prognózu směrem nahoru. Původně počítala s tím, že spotřebitelské ceny vzrostou letos o 5,7% až 6,2%, nyní však předpokládá, že růst dosáhne 7,4% až 7,9%. V příštím roce by se však podle ní měla inflace zpomalit a dosáhnout 4 až 4,5%.

Share this
Tags

Must-read

Prodej firem aneb jak nenaletět podvodníkům?

Na internetu se v posledních několika letech objevuje spousta na první pohled výhodných nabídek na koupi již založených obchodních společností. Pro potenciální podnikatele s dostatkem kapitálu...

Ceny ropy klesly, cena Brentu sklouzla k 84 USD za barel

Ceny ropy zaznamenaly v pátek pokles, přičemž cena ropy Brent sklouzla k hranici 84 USD za barel (159 litrů). Trhy tak reagovaly na snížení...

Motoristům se zvýšily ceny všech pohonných látek

Motoristům se v 41. týdnu letošního roku zvýšily ceny všech pohonných látek. Informoval o tom v pátek Statistický úřad (SÚ) SR. "Vývoj spotřebitelských cen pohonných...
spot_img

Recent articles

More like this