Prodej firem aneb jak nenaletět podvodníkům?

on

|

views

and

comments

Na internetu se v posledních několika letech objevuje spousta na první pohled výhodných nabídek na koupi již založených obchodních společností. Pro potenciální podnikatele s dostatkem kapitálu je tato nabídka naprosto snová, protože za úplatu získají již založenou společnost, takže nemusí chodit po úřadech a vyřizovat potřebnou administrativu.

Vy byste však měli odlišovat takzvané ready-made společnosti a aktivní firmy, jejichž prodejem se zabývá renomovaná společnost.

Jak funguje prodej firem?

Prodej firem rozhodně nepředstavuje nelegální překupnickou činnost. Jedná se o plně legální prodej již fungujících společností, a to přímo od jejich majitelů. Právě oni dají pokyn k započetí obchodních debat nejenom nad kupní cenou, ale také nad podmínkami samotného prodeje.

Specializovaná společnost zabezpečující samotný prodej pak podá nabídku pouze vážným zájemcům, mezi nimiž se pochopitelně můžete nacházet i vy. Následuje několik rozhovorů přímo s majiteli, abyste měli detailní představu o tom, jakou firmu nakupujete.

Proč se vyhnout ready-made firmě?

Ready-made firmy jsou naopak účelově založené firmy, jejichž jediným existenčním smyslem je ušetření byrokratických a časových nákladů. S těmito společnostmi jsou však v drtivé většině případů spojeny určité problémy, které na první pohled nemusíte odhalit.

Ready-made firmy totiž vyžadují obrovskou porci úsilí, a především finančních prostředků, u nichž nemáte jistotu návratnosti. Naopak při koupi již existující firmy od majitele jsou prakticky všechna rizika eliminována.

Kolik do firmy investovat?

Prodej aktivních firem je především o vyjednávání, během něhož přijde řeč také na pořizovací, respektive prodejní cenu. O její výši budete mít pravděpodobně jinou představu než samotní majitelé, nicméně cílem specializovaného zprostředkovatele je urovnání těchto neshod na kompromisní řešení. Obecně se dá uvést částka, kterou byste měli do podnikání investovat. Pokud máte relativní jistotu, že se vám celoživotní úspory navrátí, pak můžete daný obchod uskutečnit.

Chcete-li si pořídit již existující firmu, vždy se obraťte na renomovaného zprostředkovatele a velkým obloukem se vyhýbejte ready-made firmám.

Share this
Tags

Must-read

Jakou cestou se vydat, pokud chceme začít investovat?

Investování představuje cestu k dosažení finanční jistoty. Pro začátečníky ale může svět investic působit jako velmi matoucí a překvapivě složitý. Pokud se tedy chystáte...

Jak spořit na krátkodobé cíle a jak na ty dlouhodobé?

Už Benjamin Franklin říkal, že každá ušetřená koruna je vydělaná koruna. Nám maminka vždycky říkala, že „kdo šetří, má za tři“. Ovšem jakékoliv šetření...

Nejlepší investice 2022: Praktické tipy, do čeho investovat

Pokud chcete začít s investováním, či hledáte ty nejlepší investice, vyplatí se využít praktických nástrojů. Ty vám investování zjednoduší, všechny důležité informace budete mít...
spot_img

Recent articles

More like this