Navzdory mírnému nárůstu domácích turistů je letní sezóna zklamáním

on

|

views

and

comments

V souvislosti se zlepšující se situací na začátku léta a po téměř osmi měsících tvrdých omezení očekávali hoteliéři výrazně lepší letní turistickou sezónu. Navzdory mírnému meziročnímu nárůstu domácích turistů je však letošní letní sezóna zklamáním. Konstatoval to prezident Asociace hotelů a restaurací Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák.

Omezení vstupu neočkovaných zahraničních turistů zavedeny na začátku léta se podle AHRS podepsali nejen pod výrazný pokles přenocování, ale mohou znamenat, že tito turisté i po skončení pandemie nebudou navštěvovat Slovensko jako dovolenkovou destinaci. Podle údajů Statistického úřadu (SÚ) SR návštěvnost cizinců v srpnu klesla o 60% ve srovnání s obdobím před pandemií.

Počet nocí je oproti počtem před dvou let nižší o půl milionu. Srpen je přitom dlouhodobě měsícem s nejvyšší návštěvností hotelů a penzionů na Slovensku.

Počet Slováků, kteří se rozhodli trávit dovolenou na Slovensku, rostl podle asociace jen velmi mírně a nedokázal nahradit výrazně výpadky zahraničních turistů. Důvěra domácích turistů je pro slovenský cestovní ruch důležitá, jejich podíl byl až 81% v srpnu tohoto roku v ubytovacích zařízeních. K nárůstu domácích turistů podle informací z průzkumů organizací cestovního ruchu přispěla i podpora ve formě příspěvků na rekreaci či rekreační poukazy. „Ti, kteří se rozhodli trávit letní dovolenou doma, tak přispěly ke zmírnění ekonomických dopadů pandemie a pomohli tak celému odvětví překonat toto náročné období,“ zdůraznil Harbuľák.

AHRS dodala, že situace v cestovním ruchu na Slovensku se po skončení letní turistické sezóny výrazně zhoršuje. Podnikatelé a zaměstnavatelé zaznamenávají výrazný propad tržeb, což podle asociace potvrzují i ​​údaje ze systému EKAS, a další pokles tržeb očekávají iv dalších týdnech a měsících.

Asociace tvrdí, že dopady pandemie a přijatých opatření se v tomto roce projevují ještě výrazněji než loni. Počet návštěvníků a turistů nadále klesá, ve srovnání s rokem 2020 klesl o dalších 30%. Celkový pokles přenocování od začátku roku však ve srovnání se stejným obdobím před pandemií klesl až o 65%.

AHRS tak považuje za nezbytné urychleně spustit státní podporu ze režimu podpor pro cestovní ruch a rozšířit poskytování příspěvku na udržení zaměstnanosti v rozsahu První pomoci plus plus.

Zároveň hoteliéři poukázali na to, že zatímco okolní země uvolňují některá opatření a jasně definují pravidla a podmínky pro nastávající zimní sezónu, na Slovensku je za současných podmínek definovaných v COVID automatu zimní sezóna ohrožena. „Slováci mohou za splnění podmínek vycestovat za lyžováním, koupáním či wellness do okolních zemí, ale domácí zařízení budou zatím prázdné,“ podotkla asociace.

Share this
Tags

Must-read

Prodej firem aneb jak nenaletět podvodníkům?

Na internetu se v posledních několika letech objevuje spousta na první pohled výhodných nabídek na koupi již založených obchodních společností. Pro potenciální podnikatele s dostatkem kapitálu...

Ceny ropy klesly, cena Brentu sklouzla k 84 USD za barel

Ceny ropy zaznamenaly v pátek pokles, přičemž cena ropy Brent sklouzla k hranici 84 USD za barel (159 litrů). Trhy tak reagovaly na snížení...

Motoristům se zvýšily ceny všech pohonných látek

Motoristům se v 41. týdnu letošního roku zvýšily ceny všech pohonných látek. Informoval o tom v pátek Statistický úřad (SÚ) SR. "Vývoj spotřebitelských cen pohonných...
spot_img

Recent articles

More like this