Domů Investice Jakou cestou se vydat, pokud chceme začít investovat?

Jakou cestou se vydat, pokud chceme začít investovat?

0

Investování představuje cestu k dosažení finanční jistoty. Pro začátečníky ale může svět investic působit jako velmi matoucí a překvapivě složitý. Pokud se tedy chystáte začít investovat, je důležité si uvědomit několik základních principů a postupů. Bez ohledu na to, zda jste začátečníkem, nebo máte již nějaké zkušenosti, vám tento článek pomůže seznámit se s postupy a posunout se na cestě k finanční nezávislosti.

Investice – svět jen pro bankéře, nebo i pro běžné lidi?

S penězi můžeme dělat v podstatě jen dvě věci. Buď je utratit, nebo je rozumně investovat. První cesta nám většinou nedělá vůbec žádný problém, ale není tou, kterou bychom chtěli jít. Druhá s sebou přináší potřebu určité snahy a píle, ale za cenu možného zisku.

Hodně lidí spoléhá na prostředky uložené na spořicím účtu. Věří, že tam mají alespoň nějakou možnost úroků, ale v konečném důsledku se jim reálné zhodnocení vůbec nedaří. Naspořené prostředky uložené na tomto účtu totiž nejsou vůbec schopné vyrovnat inflaci, která snižuje jejich reálnou hodnotu.

Investování by proto nemělo být nástrojem určeným pro profesionály. S trochou zájmu a pravidelné péče dokáže zhodnotit prostředky i každý z nás. Jakou cestu tedy zvolit, pokud se chceme na poli investic zorientovat? Bude pro začátek vhodná cesta P2P půjčka? Nebo je lepší se spolehnout na nějakou z cest dlouhodobějšího investování v podobě investice do dluhopisů či kryptoměn?

A kde vzít peníze do začátku? Pokud peníze na investování nemáte nebo jen nechcete riskovat svůj finanční polštář, můžete do začátku najít pomocnou ruku např. tady: https://www.proficredit.cz/kratkodoba-pujcka. Jen pozor, ať stihnete půjčku včas splatit. Rozhodně toto řešení není vhodné jako dlouhodobé a opakovatelné.

Jak začít investovat

Pokud už máte nějaké prostředky volné k investování, měli byste si v první řadě uvědomit, na jak dlouho můžete peníze ve vašem rozpočtu postrádat. Na jak dlouho je tedy budete investovat a jak dlouho bude trvat, než se vám vrátí nazpátek.

Někteří začátečníci volí nejprve strategie, které nesou minimální ztráty na velmi krátkou dobu, tedy spíše krátkodobé investice. Nejprve si vytyčí krátkodobější cíl spoření, například na další dovolenou, a za nějakou dobu, až se s trhem více seznámí, jdou do větších dlouhodobějších projektů.

Základní otázky tedy jsou „Na jak dlouho?“ a „Kolik?“ Dále je pak důležité, jaké riziko jste ochotní pro svůj potenciální zisk podstoupit. Investice totiž stojí spíše na nestabilním finančním trhu. Hodnoty jednotlivých komodit velmi kolísají, proto je dopředu třeba počítat s určitým rizikem. Vysoký výnos s malým rizikem ale bohužel nenaleznete.

Zvolte si svou strategii

Jste spíše konzervativní, nebo se přikláníte spíše k dynamickému vývoji vašich investic? Je třeba zvolit investiční strategii, která bude odpovídat vašim potřebám.

Člověk schopný podstoupit menší riziko se bude ve svých investicích držet předem ověřených vod stálých komodit, které sice v krátkém čase neslibují velké výnosy, ale mohou zajistit stabilitu. Tento silný konzervativec ocení investice vložené do termínovaných vkladů, krátkodobých a vysoce bezpečných dluhopisů v rámci peněžního fondu. Mezi konzervativní patří také investice do cenných kovů, především zlata.

Ti, kteří chtějí podstoupit větší riziko, se mohou vydat cestou krátkodobého plánování dluhopisů v rámci státu nebo veřejné správy.

Investoři, kteří dokážou vyvažovat obě strany a jsou schopní přijmout i vyšší riziko za cenu možnosti vyššího zisku, se rádi realizují v podílových fondech, kterým stále dominují konzervativnější složky. Podílové fondy se pak využívají nejčastěji ve formě akcií, které jsou ve správě různých investičních společností.

Poslední typ investora požaduje vysoké zisky a pro jejich dosažení je ochotný podstoupit i značné riziko. Dynamická investiční strategie je vhodnější pro zkušenější hráče, kteří se na trhu umí velmi dobře orientovat. Doporučený horizont investování tímto způsobem je minimálně 5 let.

Jaké tedy máte možnosti pro první investice

Každý investor by si přál co nejvyšší výnosy s minimálním rizikem ztráty a vysokou likviditou. Tuto kombinaci ale bohužel není možné najít. Vždy budete muset přemýšlet o kompromisu, na který ještě můžete přistoupit.

Pojďme si některé formy investování podrobněji rozebrat.

  • Dluhopisy jsou cenné papíry, které slouží jako doklad k tomu, že jste danému dlužníkovi půjčili smluvenou částku. Subjektem může být stát, územní celek nebo třeba obchodní společnost. Procento výnosu je u dluhopisů poměrně vysoké. S rizikem je to ale horší. Koupit si dluhopisy můžete přímo u vybraných společností, které ale nemusí zaručovat kvalitu. Vybírejte si tedy pečlivě a zajímejte se třeba o jejich platební schopnost nebo plány do budoucnosti.
  • Další velmi známé jsou investice do akcií. Tímto způsobem získáte určitý podíl ve společnosti, který se vyjadřuje procentuálně. Na základě tohoto podílu budete dostávat částku v odpovídající výši. Podobně jako u dluhopisů, i při investování do akcií můžete mít zisk prodejem na burze cenných papírů. Avšak obchodování s akciemi vyžaduje dobré znalosti a orientaci na trhu, neustálé sledování vývoje cen a ověřování informací. Je důležité si uvědomit, že toto je časově náročná aktivita a může nakonec skončit ztrátou.
  • Zlato si dlouhodobě udržuje vysokou kupní sílu a zejména v posledních dvou letech se jeho hodnota značně zvýšila. Považuje se za stabilní způsob uchování hodnoty, avšak má jednu nevýhodu – samo o sobě nevytváří další finanční prostředky.
  • K velmi oblíbeným typům investic patří také investování do nemovitostí. Zde je však problém se vstupní investicí kvůli rostoucím cenám na trhu. Přesto je zájem o investiční nemovitosti poměrně stálý a rozhodně dlouhodobý. Potřeba lidí bydlet se nikam neztratí. Než se však do toho pustíte, porovnejte výdaje na jejich údržbu, provoz nebo daň z nemovitosti s potenciálním příjmem. Pokud se vám investice vyplatí, směle do toho.

Držte se následujících zásad a investice vám půjdou snadno

  • Diverzifikujte. Rozdělte své investice do několika malých. Začněte od menších pravidelných částek. Může vám to pomoci se propracovat k větším částkám, ale také si jednotlivé nástroje trhu prozkoumat a získat zkušenosti. Díky diverzifikaci minimalizujete riziko, které by mohlo vzniknout v případě, že by jedna investice nebyla úspěšná. Investujte do různých tříd aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti či komodity.
  • Stanovte si investiční cíle. Pro někoho to může být naspoření prostředků na dovolenou, jiný by spíše potřeboval naspořit prostředky na bydlení. Každá z těchto potřeb vyžaduje jinou dobu i způsob spoření. Stanovení cíle vám pomůže vybrat vhodné nástroje i strategie.
  • Zvažte svou toleranci k riziku a podle toho vybírejte. Riziko a zisk jdou ve světě investic ruku v ruce. Před vstupem na trh si proto tuto otázku důkladně promyslete.
  • Obrňte se trpělivostí a nečekejte okamžité zázraky. Investování je maraton na delší čas, ne sprint. Není na místě očekávat okamžité zisky. Důležitá je dlouhodobá perspektiva a trpělivost. Sledujte vývoj svých investic, ale nenechte se vyvést z míry z kolísání na trhu.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version